W Warszawie otwarto największe w Polsce sezonowe oceanarium

Zdjęcie - 90 tys. litrów wody, 46 akwariów, kilkadziesiąt gatunków zwierząt wodnych zamieszkujących rafy koralowe oraz tropikalne morza i jeziora można zobaczyć w otwartym w Blue City w Warszawie, w największym - jak twierdzą organizatorzy pod względem ilości prezentowanych gatunków - oceanarium w Polsce.

Pokazowi towarzyszy wystawa "Nurek wśród ryb i skarbów" (historia nurkowania, stroje i sprzęt), przygotowana przez warszawskie Muzeum Nurkowania.

Jak mówi Marek Stępień, współwłaściciel organizatora wystawy spółki Oceanarium, akwarysta od 30 lat, miłośnik wodnej flory i fauny, w akwariach zobaczyć można m.in. mureny (bardzo agresywne drapieżniki, żyjące na dużych głębokościach w ciemnych i ciepłych wodach Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego), płaszczki (mieszkanki ciepłych wód Amazonki, żyjące w piaszczystym dnie), ukwiały (prowadzące osiadły tryb życia, przytwierdzone do skał), arwany (pochodzące z Ameryki Południowej, potrafiące wyskakiwać do 5 m nad wodę), króle Tanganiki i tropheusy (wielobarwne ryby z jeziora Tanganika w Afryce), piranie (dorastające do 50 cm, charakteryzujące się niezwykle ostrymi zębami).

Na wystawie, która potrwa co najmniej do końca marca 2009 roku, pokazano m.in. także rogatnice (żyją pośród raf koralowych, posiadają bardzo silne szczęki z zębami, które pozwalają im na rozkruszanie skał w poszukiwaniu pożywienia), skrzydlice (połykają wszelkie ryby mniejsze od siebie, nawet tego samego gatunku, mają kolce jadowe groźne również dla człowieka) oraz rekiny (rafowe, białopłetwe, czarnopłetwe) wraz z prezentowanym po raz pierwszy w Polsce - żarłaczem białopłetwym.

Źródło: Naukawpolsce.pl

Komentarze:

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

 
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję