TransStar Europa – nowy projekt literacko-tłumaczeniowy

Stowarzyszenie Willa Decjusza zostało partnerem nowego projektu z zakresu promocji tłumaczeń i literatury TransStar Europa. Projekt ten zainicjowany został w styczniu 2013 przez Uniwersytet w Tybindze i dziewięć innych europejskich instytucji. Jego celem jest podniesienie znaczenia mniejszych języków europejskich i mniej zintegrowanych kultur w ogólnej świadomości.

 Przez trzy kolejne lata na uniwersytetach i w instytucjach kultury w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji i na Ukrainie przeprowadzone będą szkolenia dla tłumaczy literackich, animatorów kultury, których celem jest stworzenie sieci instytucji kształcących transkulturowe kompetencje pojedynczych osób.

 TransStar umożliwi studentom i młodym profesjonalistom z krajów biorących udział w projekcie dalsze kształcenia w dziedzinie tłumaczeń literackich oraz zarządzania kulturą. Program umożliwi stypendystom stworzenie ponadnarodowej sieci kontaktów - koniecznych do podjęcia przyszłych wspólnych działań.

 Temat przewodni programu brzmi „Różne kultury, wspólna historia: w drodze do nowej Europy”. Podczas warsztatów i seminariów stypendyści przygotowywać będą tłumaczenia literackie oraz zdobywać kompetencje niezbędne do prowadzenia wielojęzycznych innowacyjnych projektów.

 TransStar Europa to również seria otwartych wykładów i dyskusji, podczas których szeroka publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z nowymi tendencjami w literaturach krajów biorących udział w projekcie. Efekty prac będą wykorzystane do badań w zakresie studiów transkulturowych i translatorskich. 

Dzięki współpracy uniwersytetów i instytucji kultury w projekcie następuje wymiana naukowych, metodycznych oraz praktycznych kompetencji. TransStar zainspirowany jest poniekąd finansowanym przez Fundację Roberta Boscha od 2009 roku projektem „Textabdrücke – literarisches Übersetzen”. TransStar finansowany jest ze środków unijnego programu „Lifelong learning” oraz ze środków instytucji partnerskich biorących udział w projekcie. 

Projektem kieruje Katedra Slawistyki Uniwersytetu w Tybindze, która pełni rolę instytucji koordynującej. Partnerami projektu są: Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Zagrzebiu, Uniwersytet w Lublanie, Uniwersytet Kijowski, Biuro Literackie we Freiburgu, Instytut Goethego w Kijowie, Collegium Bohemicum w Ustí nad Labem oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza w Krakowie.

 www.villa.org.pl

  

 

Komentarze:

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

 
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję