Naukowcy znaleźli szczątki ostatniego króla Anglii z rodu Plantagenetów

Zdjęcie -  Podczas prowadzonych w Leicester badań archeologicznych, pod powierzchnią parkingu odkryto szczątki wysoko urodzonego mężczyzny. Jak się wczoraj okazało – Ryszarda III, króla XV-wiecznej Anglii.

Był ostatnim królem z rodu Plantagenetów i zginął w bitwie pod Bosworth, zamordowany przez wojska konkurenta do tronu – Henryka Tudora. Jego śmierć zakończyła bratobójczą walkę, znaną w historii pod nazwą Wojna Róż. Dotychczas nieznane było miejsce jego spoczynku. Nie wiadomo było również ile prawdy jest w przekazach ludowych oraz dramatach Szekspira, który uczynił Ryszarda jednym ze swoich bohaterów, nadając mu demoniczne cechy, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Jak wynika z ustaleń naukowców, część tych teorii może być potwierdzona. Jak już ustalono, cierpiał na skoliozę, jednak nie miał garba, jak przekazuje nam portret przygotowany na zlecenie Tudorów. Szczątki noszą ślady różnych uszkodzeń, jakie mogły powstać w trakcie walki – w plecach tkwiła strzała, która naruszyła także głowę, a pęknięcia na czaszce o tym, że została uderzona także czymś większym. Ostatecznym potwierdzeniem tożsamości szkieletu był materiał genetyczny, dostarczony przez dalekiego potomka Michaela Ibsena, który wywodzi się od siostry Ryszarda i aktualnie pracuje jako... stolarz.

 

Komentarze:

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

 
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję