Modne słowo – prokrastynacja

Zdjęcie -  Nieustannie przekładasz obowiązki na później? Dawniej mówiono, że jesteś leniem... Dzisiaj możesz się wymigać od tego niechlubnego przydomka i powiedzieć, że cierpisz z powodu zaburzenia psychicznego – prokrastynacji.

Prokrastynaci to osoby, które boją się porażki i błędów, w związku z czym nie podejmują wyzwania, nieustannie odwlekając je w przyszłość. Działanie to może wynikać z wielu czynników. Przerwanie prokrastynacji nie jest możliwe dzięki farmaceutykom, które mogą nasilić jego objawy. Skuteczne pozbycie się problemu, wymaga pracy nad sobą i zmuszania się do działania.

Jeżeli macie problem z zabraniem się za naukę i nieustannym rozpraszaniem się, skorzystajcie z jednej z wielu technik pracy, która pozwoli wam wyzwolić się z zamkniętego kręgu patologicznego nieróbstwa – techniki Pomodoro.. Opracowana w 1980, świetnie sprawdza się podczas nauki. Zasada jest prosta – na czasomierzu ustawiasz 25 minut i rzucasz się w wir pracy, skupiając się tylko i wyłącznie na zadaniu, które masz wykonać. Kiedy usłyszysz dzwonek, przełączasz czasomierz i robisz sobie 5 minut przerwy – oczyszczasz myśli, idziesz do łazienki lub robisz sobie coś do picia. Po przerwie siadasz do nauki na kolejne 25 minut i tak w kółko, ustawiając dłuższą przerwę co 4 rundy. W ten sposób, napisanie 10-cio stronicowej pracy zajmie ci... około 8 rund, czyli jakieś 4 godziny.

Istnieją również inne techniki zarządzania swoim czasem i pracą, jednak Pomodoro jest jedną z najprostszych. Efekty działania według jej zasad zauważamy bardzo szybko, dzięki czemu widmo dalszej prokrastynacji się oddala, a w nas wstępuje nowa siła twórcza. Przetestowane!

Komentarze:

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

 
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję