Barbara Rylska - "Ta mała jest wstawiona"

Data premiery: 2013-02-22

Zdjęcie -  Oto 21 piosenek Barbary Rylskiej – wszystkie, jakie pamiętamy jeszcze z „czarnych” płyt Polskich Nagrań. Sięgamy do nich, powodowani sentymentem do tego, co w polskiej piosence pozostało czymś ponadczasowym i trwałym. Tak więc oto one. Pochodzą przede wszystkim z niezapomnianej (można by wręcz rzec „kultowej”) płyty winylowej XL 0248, na której znalazło się 12 piosenek, jakże mistrzowsko złączonych słowem przez Lucjana Kydryńskiego. Jednakże – z uwagi na inny nieco zamysł programowy niniejszego wydania – opuścimy tym razem zapowiedzi słowne i pozostaniemy przy samych tylko piosenkach. Dodaliśmy do nich inne, które ukazują piosenkarsko-aktorskie emploi Barbary Rylskiej o wiele szerzej, w innej, bogatszej perspektywie.

To wielkie przeboje przedwojennej „złotej epoki” polskich teatrzyków kabaretowych i rewiowych ze znakomitymi „Qui Pro Quo” i „Morskim Okiem” na czele. To dawne pozycje z repertuaru takich gwiazd, jak Hanka Ordonówna czy Zula Pogorzelska. Wśród piosenek dodanych do owych dwunastu znajdują się duety śpiewane z Andrzejem Żarneckim, jak choćby „Zabawa w Sielance”, przywołująca klimat warszawskiej knajpy z rogu Czerniakowskiej i Gagarina, w której to bawił się „warszawski Maxim”. Jest też „Portugalczyk Osculati” – piosenka, której wykonanie przez Barbarę Rylską nie daje się określić inaczej jak tylko mianem: jedyne – niepowtarzalne – zachwycające! A mogło ono powstać i zaistnieć tylko w „Kabarecie Starszych Panów”.

Źródło: empik.com

"Tam gdzie pójdziesz nocą"

Komentarze:

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

 
Jak prawie wszystkie strony internetowe również i nasza korzysta z plików cookie. Zapoznaj się z regulaminem, aby dowiedzieć się więcej. Akceptuję